Alkotesterio matavimo vienetai

Lietuvoje alkoholio koncentracijai kraujyje nustatyti naudojamos promilės. Pavyzdžiui, 2,5 promilės (‰) reiškia, kad 1 litre (1000 ml) kraujo yra 0,25 ml (0,25%) gryno alkoholio.

Šaltinis: Cambridge Dictionary Online. "per mille".

Taikoma paklaida

Policijos įprastai naudojami alkotesteriai fiksuoja 5% ir mažiau paklaidą. Tarkime, jeigu alkotesteris parodė 0,43 promilės (‰), pritaikius paklaidą promilių skaičius gali sumažėti arba padidėti 0,0215 promilės (‰), kas yra 4,515‰ arba 4,085‰, o tai išvengti atsakomybės nepadėtų, nes Lietuvoje yra nustatytas 0,4‰ limitas.

Šaltinis: lkpt.policija.lrv.lt

Po kiek laiko galima vairuoti išgėrus

Kiekvieno žmogaus girtumas išgėrus tą patį kiekį to paties gėrimo gali būti skirtingas bei blaivėjama taip pat skirtingai. Tai priklauso nuo žmogaus kūno masės, lyties, maisto vartojimo bei bendros sveikatos būklės. Tačiau skaičiuojant vidurkį per 3 val., esant vidutiniam medžiagų apykaitos greičiui, įprastai gali būti perdirbtas alkoholis, esantis 500 ml (5%) alaus arba 50 ml degtinės arba 200 ml vyno (apie 12%).

Populiariausias alkotesteris

Norint išsirinkti patikimą bei populiarų alkotesterį reikėtų žvelgti į tuos variantus, kuriuos naudoja Lietuvos policija. Patys populiariausi alkotesteriai yra gaminami Vokietijos kompanijos „Dräger“. Jų kaina prasideda nuo ~220 eurų, bet gali siekti ir beveik 1 tūkstantį. Visus Lietuvos policijos naudojamus alkotesterius galite rasti paspaudę čia.

Per kiek laiko iš kraujo pasišalina 1 promilė alkoholio

Skaičiuojant pagal tai, kad iš kraujo per valandą pasišalina 0,12 - 0,20 promilės, 1 promilė alkoholio iš kraujo turėtų pasišalinti per 5 - 8 valandas priklausomai nuo žmogaus.

Kaip greičiau išsiblaivyti

Atsakymas gali būti tik vienas - geriant daug vandens. Tokiu būdu jo koncentracija organizme yra praskiedžiama. Nors vandens vartojimas alkoholio skaidymo greičio ir nedidina, tačiau kraujyje jo koncentracija pasidaro mažesnė. Tokiu atveju žmogus jausis blaivesnis bei promilų skaičius organizme bus mažesnis.

Alkoholio vienetas

Pagal pasaulio sveikatos organizaciją standartinis alkoholio vienetas (SAV) turi 8 g arba 10 ml (1 cl) gryno alkoholio ir gali būti apskaičiuojamas pagal formulę alkoholio tūris (ml) x stiprumas procentais (%, pvz.: 0,05) x alkoholio tankis (≈0,8 g/l) / 10 g. Pagal tai 500 ml 5 proc. stiprtumo aluje yra 2 SAV, 750 ml 12 proc. stiprumo vyne 7 SAV, 500 ml 40 proc. stiprumo gėrime 16 SAV.

Šaltinis: drinkaware.co.uk

Per kiek laiko alkoholis visiškai pasišalina iš organizmo

Alkoholis organizme gali būti aptinkamas iki 90 dienų, priklausomai nuo atliekamo testo:

  • Iškvėptame ore - iki 24 val.;
  • Šlapime - 10-12 val.;
  • Kraujyje - iki 12 val.;
  • Seilėse - 1-5 dienas;
  • Plaukuose - iki 90 dienų.

Šaltinis: American Society of Addiction Medicine. (2013). Drug Testing: A White Paper of the American Society of Addiction Medicine.

Alkoholio pardavimo laikas

Lietuvoje alkoholis parduodamas nuo 20 metų. Leidžiamas pardavimo laikas nuo 10 iki 20 val. (taip pat ir švenčių dienomis), o sekmadieniais prekiauti alkoholiu galima iki 15 val.

Šaltinis: ntakd.lrv.lt

Kaip alkoholis veikia kepenis?

Alkoholis kepenyse skaidomas fermentų pagalba. Perteklinis alkoholio vartojimas gali sukelti riebalinę kepenų ligą, hepatitą ir net cirozę. Šios būklės gali būti negrįžtamos, todėl svarbu reguliuoti vartojimą.

Šaltinis: Northwestern Medicine.

Kokie yra ilgalaikio alkoholio vartojimo padariniai?

Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, aukštą kraujospūdį, neurologinius sutrikimus ir psichologines problemas, tokias kaip depresija. Be to, padidėja rizika susirgti tam tikromis vėžio formomis, pvz., stemplės ar kepenų vėžiu.

Kodėl alkoholis veikia skirtingai skirtingus žmones?

Alkoholio poveikis priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip kūno svoris, lytis, amžius, genetiniai skirtumai ir suvartoto maisto kiekis. Pavyzdžiui, moterys paprastai patiria stipresnį poveikį dėl mažesnio kūno vandens kiekio.

Ar alkoholis padeda kovoti su stresu?

Nors alkoholis gali laikinai sukelti atsipalaidavimo jausmą, jis iš tikrųjų gali sustiprinti stresą ir nerimą ilgalaikėje perspektyvoje. Be to, reguliarus vartojimas kaip „streso mažinimo“ priemonė gali lemti priklausomybę.

Šaltinis: Healthline.

Kaip alkoholis veikia žmogaus elgesį bei savijautą

Alkoholio koncentracija kraujyje (BAC) turi reikšmingą įtaką žmogaus elgesiui ir kognityvinėms funkcijoms. Skirtingi BAC lygiai sukelia įvairius poveikius:

Žemi BAC lygiai (0.02% - 0.05%)

  • Jaučiamas lengvas atsipalaidavimas ir pagerėjusi nuotaika [4]
  • Gali pasireikšti šiek tiek pablogėjęs sprendimų priėmimas [5]
  • Elgesys gali tapti labiau išreikštas - garsesnis kalbėjimas, didesni gestai [6]

Vidutiniai BAC lygiai (0.05% - 0.08%)

  • Sutrinka dėmesys ir suvokimas [2]
  • Pablogėja judesių koordinacija ir reakcijos laikas [2]
  • Sumažėja slopinimas, sustiprėja emocijos [2]

Aukšti BAC lygiai (0.08% ir daugiau)

  • Žymiai sutrinka motorinės ir kognityvinės funkcijos [2]
  • Atsiranda kalbos neaiškumas ir pusiausvyros sutrikimai [6]
  • Padidėja impulsyvumas ir agresijos rizika [3]
  • Gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas [2]

Labai aukšti BAC lygiai (0.20% ir daugiau)

  • Gali atsirasti sąmonės praradimas ir atminties sutrikimai [2]
  • Kyla rimtas pavojus sveikatai, įskaitant kvėpavimo sutrikimus [6]
  • Esant BAC virš 0.40%, kyla mirtina grėsmė [6]

Svarbu pažymėti, kad alkoholio poveikis gali skirtis priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip svoris, lytis ir bendras sveikatos būklė [4].

Kaip atpažinti, ar asmuo turi problemų su alkoholiu?

Pagrindiniai požymiai: dažnas noras vartoti alkoholį, kontrolės praradimas dėl vartojamo kiekio, alkoholio vartojimas siekiant „praskaidrinti“ nuotaiką arba išvengti problemų, taip pat neigiamas poveikis darbui, santykiams ar sveikatai.

Slapukų naudojimas. Juos naudojame tam, kad užtikrintume kuo geresnę naršymo patirtį. Jeigu svetainę naudojate toliau, vadinasi, su jų naudojimu sutinkate.